Logowanie

Bądź przydatny - o tym dlaczego warto rekomendować innych

30 Marca 2014

"Tego gościa warto znać" - każdy chciałby usłyszeć takie zdanie na swój temat. Co to właściwie znaczy, że inni uznają nas za wartościowy kontakt? Moim zdaniem, to, że jesteśmy postrzegani jako osoba potencjalnie przydatne w załatwianiu spraw istotnych. Że mamy, w powszechnym przekonaniu, kontakty i wiedzę, której nie mają inni. Osiągnięcie takiego statusu pozwala z kolei samemu poznawać nowych ludzi i zyskiwać ich przychylność, ponieważ wszyscy lubimy otaczać się osobami wpływowymi.

Jak stać się osobą przydatną dla swojego otoczenia? Wcale nie trzeba posiadać nadzwyczajnych kontaktów. Wystarczy umiejętnie żonglować  tymi, które się już posiada. Zacznij myśleć o swoich znajomych jako o zbiorze ekspertów różnych profesji lub kontaktów do ekspertów, których oni znają. Pytaj, czym się dokładnie zajmują i z jakimi problemami można się do nich zgłaszać. Ja, osobiście, jestem bardzo ciekawa innych ludzi i z przyjemnością słucham o specyfice ich pracy. Polecam Ci odnaleźć w sobie taką ciekawość.

Następnie łącz fakty. Miej oczy i uszy szeroko otwarte na potrzeby innych. Wyczul się na rozmowy o szukaniu fachowca, ciekawych miejsc czy planów zakupowych wśród swoich znajomych. Sam inicjuj pomoc, poprzez wskazanie eksperta lub osoby, która stanowi kontakt do eksperta. Jeśli na przykład Twój znajomy buduje dom i chciałby się poznać na materiałach, podaj mu kontakt do konstruktora budowlanego, który sam udzieli porady, a może po prostu wskaże odpowiednią literaturę, czy poleci konkretnego sprzedawcę. Nie musisz znać się na wszystkim. Wystarczy, że wiesz do kogo zwrócić się o pomoc.

Co najlepsze, z rekomendacji zadowolone będą trzy strony - znajomy, który pozyskał fachowca; fachowiec, który poczuł się kontaktem godnym polecenia; Ty, który zyskujesz status osoby przydatnej. To wszystko sprawia, że ludzie myślą o Tobie częściej niż o innych, a o to właśnie chodzi w kreowaniu swojej marki osobistej.

Rekomendowanie innych to sposób na robienie kariery nie "idąc po trupach", a wręcz przeciwnie - pomagając innym.

  • Podziel się: