Logowanie

FOG- poziom mglistości języka

30 Stycznia 2014

W swoich notkach i życiu pozablogowym często zachęcam do upraszczania języka prawniczego. Uważam, że ścisły język prawników jest przez nas nadużywany. To co miało być narzędziem do rozstrzygania sporów, niepotrzebnie przenosi sie na inne obszary. W rozmowie z klientem, wywiadzie prasowym czy blogu, priorytetem powinna być klarowność przekazu, a nie jego hiperdokładność z prawniczego punktu widzenia.

Jest to trudne, nie przeczę. Od pierwszego wykładu na studiach słuchaliśmy i mówiliśmy o prawie szczególną nowomową. Chcąc z niej zrezygnować, musimy sami przedefiniować branżowe terminy, poszukać porównań i metafor oraz zadecydować, które szczegóły problemu pominąć. Do tego dochodzi uciążliwe myślenie wyjątkami. Jako, że podstawy prawa mamy bardzo mocno zakorzenione, to o czym musimy pamiętać to wyjątkowi od reguły. Dlatego też tłumacząc coś zbyt szybko do nich przechodzimy.

No dobrze, odczarujmy teraz trochę ten zrzędliwy ton i zastanówmy się jak temu problemowi zaradzić. Dobrym sposobem jest z pewnością podsuwanie swoich prawniczych tekstów osobom spoza branży, z prośbą o ich sprawdzenie. Wypytujcie co jest zrozumiałe, proście o sparafrazowanie tekstu, upewnijcie się, że artykuł osiąga taki cel jaki sobie założyliście.

Czy można tekst sprawdzić samemu. W pewnym stopniu tak! Istnieje aplikacja o nazwie Logios, która mierzy indeks FOG, czyli poziom mglistości języka. Algorytm określający indeks FOG został wymyślony już 1952 roku przez Roberta Gunninga. Pomiar zostaje wykonany na podstawie długości zdań i słów. W języku polskim za wyrazy trudne uznaje się najczęściej słowa 4-sylabowe i dłuższe.

Wzór algorytmu to 0,4 * ([średnia ilość słów w zdaniu] + 100 * [stosunek ilości słów trudnych do wszystkich słów]). W jego wyniku otrzymujemy liczbę, która określa przystępność języka oraz ilość lat nauki potrzebną do przyswojenia danego tekstu.

Wartość FOGInterpretacja
1-6 język bardzo prosty, zrozumiały już dla uczniów szkoły podstawowej
7-9 język prosty, zrozumiały już dla uczniów gimnazjum
10-12 język dość prosty, zrozumiały już dla uczniów liceum
13-15 język dość trudny, zrozumiały dla studentów studiów licencjackich
16-17 język trudny, zrozumiały dla studentów studiów magisterskich
18 i więcej język bardzo trudny, zrozumiały dla magistrów i osób z wyższym wykształceniem

Diagnoza dla mojego powyższego tekstu to 9-10 lat edukacj, czyli "język zalecany w komunikacji publicznej (standard plain language)".

Jaki jest Twój wynik? :)

  • Podziel się: