Logowanie

Kraków 10 spośród 100 miast świata

25 Grudnia 2013

Zgodnie z raportem z 2013 roku, przygotowanym przez globallegalpost.com, Kraków jest dziesiątym najatrakcyjniejszym miastem do prowadzenia outsourcingu prawniczego spośród stu miast świata uwzględnionych w rankingu.

Czym jest outsourcing usług prawnych?

Legal Processs Outsourcing (LPO), analogicznie do outsourcingu innych usług, oznacza zlecanie pracy na zewnątrz firmy, w tym wypadku związanych z prawem. Zlecane zadania to już nie tylko proste, powtarzalne czynności jak pisanie pism czy wypełnianie formularzy ale także bardzo skomplikowane projekty, pozwalające na pełną opiekę prawną firmy zlecającej. Do pracy zatrudniania są zwykle tzw. paralegals, czyli osoby po studiach ale z niepełnym wykształceniem prawniczym. Do określenia takich osób używa się również terminu „technik prawa”.

Wg outsorcingportal.pl, najczęściej obsługiwane są kwestie związane z prawem własności intelektualnej, łączeniem i przejmowaniem spółek, prawem pracy czy obsługą prawną nieruchomości.

Zadania te zlecane są nie tylko przez różnorodne firmy ale także przez kancelarie, których wysoka specjalizacja pozwala na opłacenie drobniejszych prac.

Polska outsourcingową potegą.

Usługi prawne to tylko wisienka na torcie polskie outsourcingu. Jak donosi Forbes, „W maju 2013 roku 43 krakowskie centra outsourcingu oferowały ponad 25 tys. miejsc pracy a 55 warszawskich ośrodków miało w tym czasie prawie 19 tys. pracowników. W 38 centrach położonych we Wrocławiu liczba miejsc pracy wynosiła ponad 18 tys. W tym ostatnim przypadku roczny wzrost sięgnął 46 proc.„

 

Od Indii...

Na początku ekskluzywne, wysoko wyspecjalizowane kancelarie prawne z Ameryki i Wielkiej Brytanii outsourcingowały swoje usługi przede wszystkim do Indii, angażując około milion prawników. Szacuje się, zgodnie z raportem z 2012, że do 2015 roku wartość rynku usług LPO wzrośnie w Indiach do 4 miliardów USD. Za taką egzotyką przemawia kilka mocnych argumentów. Po pierwsze indyjski system prawny jest oparty o prawo brytyjskie, po drugie Hindusi chętnie kształcą swoje dzieci w krajach anglosaskich, po trzecie i najistotniejsze- tamtejsi prawnicy zarabiają kilkukrotnie mniej od Amerykanów czy Brytyjczyków.

po Kraków.

Za Polską, która jest odrobinę droższa przemawia jednak wyższa jakość usług. Największa brytyjska firma outsourcingowa Capita utrzymuje w Krakowie prawniczy oddział, w którym pracuje 550 prawników. Jak sama zachwala, zlecanie prawniczych usług Polakom pozwala zaoszczędzić do 50% ceny, a praca zostaje powierzona osobom dobrze wykształconym i władającym wieloma językami.

 

Czy outsourcing to lekarstwo na bolączki przepełnionego rynku usług prawniczych w Polsce? Z jednej strony tak, bo to tysiące miejsc pracy, które trudno bagatelizować. Z drugiej strony, dlaczego to my nie mielibyśmy zlecać usług do krajów z niższymi stawkami, choćby na Ukrainę? Zastanówmy się jakim graczem jesteśmy.

-----

zdjęcie wykonał Ludwig Schneider

źródło zdjęcia: http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Rynek_Glowny_w_Krakowie.jpg

  • Podziel się: