Logowanie

Powiedz to obrazkiem

19 Lutego 2014

Pamiętam, gdy moja mama wróciła ze spotkania z prawnikiem w sprawie spadku po dziadkach i powiedziała: "Na początku ten cały podział majątku był dla mnie dosyć mglisty ale gdy pani adwokat wyciągnęła kartkę i długopis od razu zaczęłam rozumieć o czym rozmawiamy. Posadziła mnie i ciotki w okół stołu i rozrysowała spadek, jakby był tortem do podziału." Moja mama lepiej przyswaja obrazem niż słuchem. Ta sama informacja zapisana lub narysowana będzie dla niej przeważnie lepiej zrozumiana niż usłyszana.

Prawnik, zapraszając klienta na rozmowę, jest w stanie oczarować każdy z jego zmysłów. Dobra kawa lub ciekawa herbata pozwoli zapamiętać Twoją kancelarię przez pryzmat zmysłu smaku i zapachu, a wyjątkowo wygodne fotele pobudzą zmysł dotyku.

Naturalnie nasuwa się nam, że wzrok powinien zostać zaspokojony przez gustowny wystrój, ale dla mnie to mało. Dużo większą wartością dla obu stron, będzie zaszczepienie naszemu gościowi obrazów związanych z rozmową. Notując, rysując i tłumacząc trudne kwestie na kartce, możemy wiele zyskać u tzw. wzrokowców. Oczywiście notatki mają sens, gdy są robione na karce, która leży pośrodku stału, tak aby widziały ją obie strony.

Z pomocą w tłumaczeniu skomplikowanych kwestii prawnych może przyjdą kiedyś artyści tworzący infografiki w każdej dziedzinie prawa. Na razie powoli powstają grafiki dotyczące poszczególnych zagadnień.

Poniżej fragment infografiki na temat Trybunału Konstytucyjnego, przygotowanej przez INPRIS (Instytut Prawa i Społeczeństwa), we współpracy z Pracownią Grafiki Informacyjnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

Pełną infografikę znajdziecie tutaj.

  • Podziel się: